Tõustandard

FCI rühm II
Pintšeri ja šnautseri tüüpi koerad,
molossi tüüpi koerad ja
šveitsi karjakoerad
Nr.230

Üldmulje: Muljet avaldavalt voimas, hästi arenenud kehaehituse ja luustikuga, kaalult raske. Tosise, kuid lahke olekuga.

Iseloomustus: Seltsiv, valve ja kaitse koer. Täisealisuse saavutab aeglaselt; emased 2-3 aastaselt, isased - mitte enne 4 aastat.

Iseloom: Tagasihoidlik, seltsiv ja kaitseva instinktiga.

Pea ja kolju: Kolju on massiivne, tugevalt eristatava kukla ja otsmikuga.

Proportsioonid kuklast otsmikujooneni ja otsmikujoonest nina otsani on vordsed, kuid ninaosa voib olla veidi lühem. Koon on lai, tömp, täidlane ja koigist suundadest vaadatuna neljakandiline. Ninaots ühtlaselt pigmenteerutud, avatud ninasoormed. Huuled hästi arenenud, moodukalt rippuvate mokkadega. Täiskasvanud koeral moned nahakortsud - silmade kohalt alla suunurkadeni.

Silmad: Väga ilmekad, keskmise suurusega, voimalikud on koik pruunid varjundid. Silmad asetsevad parajal kaugusel teineteisest, ovaalsed ja kergelt kaldu.

Kõrvad: Keskmise suurusega, kolmnurksed, rippuvad, madalal asetsevad, vajudes ettepoole ning püsides pea ligidal. Koera erutuse korral on korvad kergitatud. Korva- lestad on kaetud pehme lühikese karvaga.

Suu: Käärhambumus - loualuud tugevad perfektse hariliku ja täieliku käärhambumusega. Ülemised hambad katavad tihedalt alumisi ja asetsevad täisnurkselt loualuuga. On vastuvoetavad erinevad astmed. Oluline on, et hambumus oleks tihe ja säiliks neljakandiline loualuu kuju.

Kael: Tugev, tugevalt lihaseline, volvunud. Kaelanahka on moodukalt, mitte palju, Kaela katab paks püstiseisev lakk.

Esiosa: Abaluud nurga all, lihaseline, tugevakondiline. Sirged jalad, tugevate käppadega, käpad pööratud kergelt väljapoole ning koikjalt kaetud tugevate karvadega.

Keha: Tugev, sirge seljajoonega, lihaseline, peaaegu märgatamatu laudjaga, rind pigem sügav mooduka laiusega. Moodukate esimeste roietega, et moodustuks südamekujuline rinnakorv. Rinnaosa ulatub küünarnukkideni. Keha on veidi pikem, kui turjakorgus.

Tagaosa: Voimas, lihaseline, hea nurgelisusega ja polveliigese nurkadega, tugevad madalal asetsevad kannad. Tagajalad, tagant vaadates, paralleelsed.

Korvaldatav lisaküünis, mille eemaldamine pole tingimata vajalik.

Käpad: Üsna suured, tugevad, kompaktsed kassikäpad. Varvaste padjakeste vahel hea karvkate.

Saba: Keskmisest kuni pikani, kuid ei ulatu allapoole polve. Korge kinnitusega. Ühele poole laudjale rongasse keerdunud. Hästi kohev.

Kõnnak: Voimas, vaba, alati kerge ja elastne. Käiku kiirendades püüdleb traavile. Jalutades näib aeglane ja kaalutlev.

Karvakate: Isastel on karva märkimisväärselt rohkem, kui emastel.

Enamuses keskmiselt pikk, paks, talvel tiheda aluskarvaga, mis muutub horedamaks soojematel kuudel. Karv on peenike, kuid karm. Parajalt tugev, püstjas ja kohev. Mitte kunagi siidjas, keerdunud ega laineline. Kael ja olad paksult karvadega kaetud, andes laka moodi välimuse. Saba kohev, tihedalt karvadega kaetud. Tagajalgade karv ülemistel külgmistel osadel hästi kohev.

Värv: Süsimust, must ja punakas-pruun, pruun, erinevate kuldsete varjunditega, erinevad sinisedi varjundid, sinine kuldsete aladega. Punakaspruun varieerub väga paljude heledama värvi varjundiga. Valge laik rinnal on lubatud.

Minimaalsed valged märgid jalgadel on lubatud. Punakaspruunid ja kuldsed märgid esinevad silmade kohal, jalgade alumistel osadel ja saba otsas.

Suurus: (miinimum) Isased: 66cm, emased 61cm.

Vead: Korvalekaldumised ellpool mainitud punktidest tuleb lugeda veaks ning nende raskusaste tuleb määrata proportsioonis selle vea suurusjärguga.