" Heal lapsel mitu nime "

(Tiibeti Mastif, Do Khyi, Tsang Khyi )

 

Tiibeti mastif (edaspidi TM) kuulub vaieldamatult loodusliku koeratüübi alla. Tőug on Tiibetis ebaühtlase välimusega, kuna iga kasvataja kasvatas just tema tarvetele vastavat koera ja väliskujule ei osutatud olulist tähelepanu. Vanade allikate alusel olid kőige ilusamad koerad Kham piirkonnas. Vaevalt on olemas koeratőugu, kellega liitub nii palju salapärast, kui TM-ga. Tiibet on olnud suletud maa ja on seda ka praegu. Mille kohta on vähe täpseid andmeid, levib palju müüte. Max Siber, saksa tiibeti mastifi teose "Der Tibet Hund" 1897 andmetel on TM vanuseks 3000 aastat. Arvatakse, et njufaundlandi koer, inglise mastif ja bernhardiin pőlvnevad TM-ist. Arvatavalt esimene vihje TM-ist on aastast 1121 eKR Hiina lääneosast. 1271.aastal kirjeldab TM-e Marco Polo, kui őilsaid ja vőimsaid koeri, kes on suured kui eeslid ja kellest on palju abi ohtlike ja suurte metsloomade jahtimisel.

Vanad allikas kirjeldavad veel TM, kui eriti metsikutena, kes rebisid tükkideks nii vőőrad ratsanikud, kui ka nende hobused. Pimeda saabudes ei saanud külaelanikud liikuda, kuna metsikud valvajad kahtlustasid kőike ning ründasid. On kirjeldusi karjuste laagritest, mida valvasid TM-id. Koerad olid seotud telgi ukse külge ja toimisid uksekellana, haukudes iga vőőra peale. Kui vőőras soovis tulla laagrisse siis jäi ta 100 meetri kaugusele ja esitas oma pőhjendused, miks ta tuleb laagrisse. Kui ta oli soovitud külaline, siis pandi koer lühema rihma otsa, rahustati ja lubati külaline laagrisse, kui ta aga ei olnud soovitud, siis ei őnnestunud tal ka koera valvest läbis saada.

Selge on see, et inimtihedas kennel harrastuses ei ole kohta sellistele metsikutele koertele ja seda hämmastavam on paindlikus, mida on saavutatud őige kasvatuse ja piisavate kontaktidega vaid mőne sugupőlve tagajärjel. TM poolt pőhjustatud puremisi ei ole sugugi rohkem, kui ükskőik millisel teise tőu kennel harrastuses.

Üks on aga selge, et TM on valvekoer ja selliseks peab ta ka jääma. Ta haugub, kui midagi kahtlast läheneb ja kui ta laseb kellegi oma territooriumile, siis ära ta seda sealt ei lase enne, kui keegi oma inimestest tuleb kohale.

Ta on säilitanud pőikpäisuse, mis on omane kőikidele Tiibeti tőugudele. Temaga koos vőib elada, kui teda ei saa "valitseda". Ta tegutseb vastavalt instinktidele. Äärmiselt hästi kohaneb olukorra muudatustega, olles oma territooriumi äraostmatu valvur, näituse miljöös aga tasakaalukas, vaoshoitud sotsiaalne koer. Puudub hüsteeriline käitumine juhul, kui situatsioon on koerale vőőras, siis ta on ettevaatlik aga uudishimulik, kontrollides talle vőőra koha vői situatsiooni millimeetri haaval ettevaatliku nuuskimisega. Leidmata midagi ohtlikku vői kahtlast on ta hetke pärast tunnistanud situatsiooni ohutuks ja kohe valmis asuma valvama. TM valdab ka tohutu vabaduse iha. Ta läheb üle kőrgete tarade, ta kaevab ennast läbi pinnase, ta närib läbi puidu, mis takistab tema vabadust. TM püsib peremehe truuna, kui nende omavaheline, side on ideaalne ja pidamistingimusteks on leitud ideaalne variant, mille on TM omaks vőtnud. Kui kontakt perega on hea, saabub TM alati koju tagasi. TM ei pőgene kunagi paaniliselt vaid peatub ja vőtab madala poosi. Ta ei ürita kunagi esimesena rünnata, pigem uriseb hoiatavalt. Huvitav on ka tema jutukas urin, mida inimesed sageli peavad ähvarduseks, tegelikult ta aga vestleb sinuga vői kutsub uhatusega , mis on väga sügav, sind mängima. Sinna lisandub ka tavaliselt vaimustav kehakeel. TM on täieőiguslik karja liige ja ta tahab olla kogu aja pererahva keskel vői sellises paigas, et ta kontrollib kogu situatsiooni. Siis on ta väga rahulik ja vőib tunde magada rahulikult. Kui ta ei saa olla pere keskel vaid peab eemal valvama ja kohtutakse vaid söögiaegadel, siis kasvab TM-ist probleemkoer! Pidev kontakt perega(karjaga) ja pere tavade järgimine on TM pidamise edukusel väga oluline. TM areneb nii hingelt, kui kehaliselt väga aeglaselt. Peab olema suhteliselt kannatlik enne, kui soovitud käitumismall on omandatud. Omadus aga, mida mitte millegagi välja ei kasvata on vallatud mängimishood, mis vőivad peale tulla ka kőige väärikamadele "vanahärradele" ja " prouadel"

TM on siis selliseid iseloomuomadusi, millega omanik peab leppima ning mida ei ole vőimalik őpetuse ja kasvatusega muuta. Kui inimene ei ole valmis seda taluma siis oleks mőistlikum valida mőni teine alluvam tőug.

Tänase päeva TM kasvatustöö on alanud 1970. aastatel Tiibeti erinevatest piirkondadest toodud koertega. Seega vőivad koera tüübid ja käitumise eripärad olla ka eri kennelites erinevad ja kulub veel aega, kuni kujuneb välja ühesugune tőule omane tüüp.

Tekst: Heli Pärnpuu

Allikas internet